Otobüste Pencere Kenarına Oturan İlk Kadın

30 Nisan 1959: Muş - Muğla seferlerine başlayan Öz İnci Turizm otobüs firması, bu uzun yolculuk için son model otobüsler almıştı. 1 aylığına da promosyon olarak fiyatları %50 indirmişti. Bunu duyan halk galeyana gelerek 1 aylık tüm seferler için gidiş-dönüş bütün koltukları 1 saatte kapatmıştı. Maksat sırf ucuz olduğu için otobüse binmek, ailecek güzel bir otobüs yolculuğu geçirmekti. Tabii bir de iki şehrin ismi söylenirken kulakta bıraktığı güzel tını da büyülemiş olabilirdi.

Feminist hareketlerin Türkiye'de de yavaştan önem kazanmaya başladığı günlerdi. Cemalettin Dudak bir akşam işten eve döndüğünde, feministliğe merak salmış eşi Hafize Dudak'a elindeki biletleri gösterdi. Önlerindeki haftasonu Muğla'ya bir kaçamak yapmak hoşuna gider miydi acaba? Hafize mutlulukla kocasına sarıldı, tabii ki isterdi! Hemen eşyalarını topladılar, otobüsleri 30 Nisan'daydı.

30 Nisan akşamı otogara giderek otobüslerine bindiler. Kendi koltuklarına geldiklerinde, Cemalettin hızlı davranarak cam kenarını kaptı! Cam kenarına oturup etrafa bakmak, manzaranın keyfini çıkarmak o kadar hoşuna gidiyordu ki! Bütün yol boyunca dışarı bakmaktan, karısıyla ilgilenmiyor, bu da Hafize'yi çok üzüyordu. Ayrıca Hafize de camdan bakmayı çok seviyordu, ama kocasıydı sonuçta, kocası ne derse oydu... taa ki o ana dek!

Bir anda feministlik damarı tutan Hafize, cam kenarına oturan kocasını çekiştirmeye başladı: "Oküüüüzzzzz!!! Yontulmamış ayuuu!! İnsan biraz centilimen olur, karısına yer verir!!!". Cemalettin'in kolundan tutarak onu kaldırmaya çalışır, cam kenarına oturacağını söyler! Yüzyılın en kılıbık erkekleri listesinde Top 123'e giren Cemalettin, karısının bu çıkışmalarına bir şey diyemez. Paşa paşa yerinden kalkarak, erkeklik onurunu ayaklar altına alarak, cam kenarına Hafize'nin oturmasına izin verir... O güne dek hiç görülmüş müydü kadın kısmının cam kenarına oturduğu???!!!

İşte tarihte bugün ilk kez yanında kocası olan bir kadın pencere kenarına oturmayı başarabildi!

Otobüsteki diğer insanların ayıplayıcı bakışlarına aldırmamaya çalışan Cemalettin, bütün yol boyunca koridora kafasını uzatarak otobüsün ön camından etrafa bakınmaya çalıştı. O güne dek yaşadığı en sıkıcı yolculuktu!

O günden sonra pencere kenarının zevkini bir kez tatmış olan Hafize, bir daha cam kenarını hiçbir zaman kocasına kaptırmadı! Hafize'den cesaret alan diğer kadınlar da, yavaş yavaş kocalarına baskı yaparak otobüslerde pencere kenarlarını kapmaya başladılar. Feminist hareketin o güne dek gördüğü en müthiş hak savaşını kadınlar ezici bir zaferle kazandılar ve artık günümüzde de kadınlar otobüslerde hep pencere kenarlarına oturmaya başladılar. Cemalettin gibi kılıbık olan erkeklerse ne yazık ki bu duruma hiç ama hiç seslerini çıkaramadan koridor tarafına oturmaya devam ettiler...

FriendFeed ile Paylaş

7 yorum:

1i yok mu? dedi ki...

Muş'tan Muğla'ya.. İlginç bir sayahat :)
Muş'u da Muğla'yı da iyi bilirim. Çok farklı 2 kültür kenti.
(Gerçi birine kent demekte zorlanıyorum ama olsun..)

son kıllanma tarihi dedi ki...

Hafız keşke oraya takılmasaydın yahu, o kadar yazdığıma üzüldüm valla ağlıycam şimdi:D

1i yok mu? dedi ki...

ehheee, kusura bakma üzdüysem.. Yazı ve kestirim mükemmel. ;)
Sadece ekstra olarak şehirler dikkatimi çekti. :D

son kıllanma tarihi dedi ki...

Teşekkürler:)

Adsız dedi ki...

Hocam cok guzel yazmissin. Hakikaten guldurdun. Tam boyle bir sey ariyordum. Sendende alinti yapacagim ara ara :)

son kıllanma tarihi dedi ki...

Çok teşekkür ederim:)

Adsız dedi ki...

buna kim inanır? kadir inanır. 1 gram tutarlılık yok.

Yorum Gönder